کوچک ,توسعه ,کشور ,صنايع ,بنگاه‌هاي ,اقتصادی ,صنایع کوچک ,صنايع کوچک ,صنايع بزرگ ,درحال توسعه ,کارهای کوچک ,کشورهای درحال توسعه ,اجرايي گسترش ب


سعید ایگدری- بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش مهمی در کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال و رشد اقتصادی در جامعه دارند و باید مورد حمایت جدی قرار گیرد تا با رشد این کسب و کارها موتور محرک اقتصاد کشور به چرخه در آید.
توسعه و گسترش بنگاههای کوچک و متوسط کارآفرینی از عمده‌ترین راهکارها برای ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار در جامعه محسوب می‌شوند و از این رو  کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی و اجتماعی نقش اساسی در فرآیند توسعه جوامع مختلف دارند و کشورهای پیشرفته همواره با اختصاص مشوق‌های متنوع، سیاست گذاری و برنامه ریزی‌های بلند مدت شرایطی را به وجود می‌آورند تا از پتانسیل سازنده کسب و کارهای کوچک و متوسط برای دستیابی به رشدی پایدار استفاده کنند و از این رو تولید داخلی به دلیل ارتباط مستقیمی که با مقوله اشتغال و رفاه دارد از اهمیت بالایی در برنامه‌های توسعه‌ای و بالادستی کشور برخوردار است و از این رو باید مورد توجه ویژه دست اندر کاران و مسئولین اقتصادی کشور قرار گیرد.

امروزه تغيير فناوري توليد در دهه‌هاي اخير و فاصله‌گرفتن از توليد انبوه در صنايع بزرگ و گرايش به سمت توليد انعطاف‌پذير در صنايع کوچک و متوسط، هر چند توانايي رقابت فعاليت‌هاي صنعتي کوچک را افزايش داده و منجر به انتقال فعاليت‌هاي اقتصادي از صنايع بزرگ به سمت صنايع کوچک شده، ليکن اين موضوع  به معناي حذف صنايع بزرگ و جايگزيني آن با صنايع کوچک نبوده است. بلکه روند حرکت، به سوي تعامل هر چه بيشتر اين دو با يکديگر بوده است. به گونه‌اي که تقسيم کار ميان صنايع کوچک و بزرگ به شکلي صورت پذيرفته که آنها به جاي رقابت با هم، يکديگر را کامل مي‌کنند.
در این راستا علي رغم تجربه تلخ عملکرد آيين نامه اجرايي گسترش بنگاه‌هاي زود بازده و کارآفرين و انحراف قابل ملاحظه از اهداف تعيين شده، با توجه به ويژگي‌هاي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط اعم از چابکي و انعطاف‌پذيري بيشتر در مقابل نوسانات اقتصاد کلان در مقايسه با بنگاه‌هاي بزرگ و نياز به نقدينگي کمتر در مقايسه با بنگاه‌هاي بزرگ،  بانک مرکزي  نسبت به اعطاي اولويت تامين مالي به اين بنگاه‌ها تاکيد دارد.
با توجه به تجربه عملکرد آيين نامه اجرايي گسترش بنگاه‌هاي زود بازده و کارآفرين  و شرايط رکودي حاکم بر اقتصاد کلان و  اهداف کنترل تورم و خروج غير تورمي از رکود، در تامين مالي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط ملاحظات هدايت تسهيلات به سمت تامين سرمايه در گردش واحد هاي موجود، عدم دخالت و تعيين تکليف توسط وزارتخانه هاي تخصصي جهت اعطاي تسهيلات به شبکه بانکي و حفظ جايگاه ارشادي جهت هدايت تسهيلات به بخش‌هاي اولويت‌دار و نهايتا"احراز اهليت متقاضي و توجيه‌پذيري،فني، مالي و اقتصادي بنگاه‌هاي  اقتصادي و اعتبارسنجي طرح، صرفا" توسط بانک عامل و بدون هيچ گونه فشار بيروني و متناسب با منابع و مصارف بانک هاي عامل، مورد تاکيد بانک مرکزي مي باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته که توسط سازمان دیده بان جهانی کار آفرینی(GEM) در سال 2012 با در نظر گرفتن ۳۷ کشور جهان صورت گرفته ، توسعة کسب و کارهای کوچک و متوسط منجر به کاهش نرخ بیکاری به طور معنی داری می شود. 

در بسیاری از کشورهای درحال توسعه که سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در آنها فعالیت می کند ، ثابت شده است که بخش صنایع کوچک و متوسط می تواند نقش کلیدی در اشتغالزایی ایفا کند و نه تنها می تواند  نیزوی کار ناشی از رشد طبیعی را جذب کند ، بلکه نیروی کار مازاد شرکتهای دولتی ناشی از تعدیل اقتصادی با خصوصی سازی را نیز مشغول به کار خواهد کرد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که بخش صنایع کوچک و متوسط در کشورهای توسعه یافته نیز به عنوان موتور محرک اصلی اشتغال محسوب می شود .

  در همین راستا ، افزایش رقابت پذیری صنایع کوچک و متوسط به یک مساله حیاتی تبدیل می شود . بدون یک بخش صنایع کوچک و متوسط رقابتی ، امکان تسریع در اشتغالزایی که بطور جدی برای معکوس کردن روند فزاینده بیکاری در کشور مورد نیاز است ممکن نخواهد بود . بدیهی است رقابت پذیری ارتباط مستقیم با "افزایش تولید" ،" مدیریت کیفیت جامع" و مجموعه ای از سایر عوامل دارد . رقابت پذیری موجب بهره وری نیروی کار نیز می شود. درنتیجه هزینه کمتر و سود بیشتری به همراه دارد، وانگهی شانس موفقیت در بازار های صادراتی را افزایش می دهد که به نوبه خود مسئله حائز اهمیت دیگری برای اقتصاد ایران است.
در مورد کشور های درحال توسعه ، بطور خلاصه می توان نتیجه گرفت که توسعه صنایع کوچک و تکنولوژی های متوسط ، می تواند به عنوان استراتژی مناسب برای این کشورها مطرح باشد و از طریق رفع فقر، افزایش درآمد ، ایجاد فرصتهای شغلی برای نیروی انسانی غیر ماهر ،انباشت سرمایه از طریق افزایش بازدهی ، بهبود بهره وری در بخش روستایی ، و همچنین از طریق جلوگیری از گسترش شهرنشینی و مهاجرت های بی رویه ، فرآیند توسعه کشورهای درحال توسعه از ابعاد اقتصادی و اجتماعی کمک نموده و رشد اقتصادی این کشورها را تسریع بخشید .
سعید ایگدری ( کارشناس ارشد MBA / کارشناس کسب و کار های کوچک و متوسط)

منبع اصلی مطلب : وب سایت شخصی سعید ایگدری
برچسب ها : کوچک ,توسعه ,کشور ,صنايع ,بنگاه‌هاي ,اقتصادی ,صنایع کوچک ,صنايع کوچک ,صنايع بزرگ ,درحال توسعه ,کارهای کوچک ,کشورهای درحال توسعه ,اجرايي گسترش ب
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پولوم : کسب و کار های کوچک و متوسط موتور محرک اقتصاد کشور